Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, duygu, düşünce, davranış ve fiziksel sağlıkta bozulmaların görüldüğü bir psikiyatrik bozukluktur. Bu hastalık, belirtileri uzun süren üzüntü hissi, ilgi kaybı, yorgunluk, uyku ve iştah bozuklukları, umutsuzluk hissi, özgüven kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Depresyon, genellikle bir tetikleyici olay sonrasında gelişebilir. Ancak bazı durumlarda sebebi açıkça ortaya konulamaz. Bu lüzumsuz üzüntü hali, insanların hem özel hem de profesyonel hayatında sorunlar yaratabilir ve tedavi edilmediği takdirde, ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bununla birlikte, depresyon tedavi edilebilir bir durumdur. İlaç tedavisi, psikoterapi, egzersiz ve diğer alternatif terapiler gibi farklı tedavi yöntemleri, belirtileri en aza indirerek hastayı depresyonun pençesinden kurtarabilir.

Majör Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Majör depresyon, kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen birçok belirtilere sahiptir. Genellikle duygu durumunda düşüş, umutsuzluk, halsizlik, yorgunluk, uyku problemleri, iştah değişiklikleri, konsantrasyon güçlüğü ve intihar düşünceleri gibi semptomlar görülür. Ayrıca, kişinin günlük aktivitelerini yapma isteksizliği de bu belirtiler arasındadır.

Majör depresyon teşhisi konduktan sonra, doğru tedavi yöntemi seçilerek hastalığın kontrol altına alınması önemlidir. Herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Yorum yapın