Solid Nedir?

Solid, nesneye yönelik programlama dillerinde kullanılan bir prensiptir. Temel amacı güçlü bir kodlama yapısı oluşturarak, daha iyi bir yazılım oluşturmak ve programlama hatalarını minimize etmektir. Solid, “S” harfiyle de ifade edilir ve beş adet prensipten oluşur:

  • Single Responsibility Principle (Tek Sorumluluk İlkesi)
  • Open-Closed Principle (Açık Kapalı İlkesi)
  • Liskov Substitution Principle (Liskov’un Yerine Koyma İlkesi)
  • Interface Segregation Principle (Arayüz Ayırma İlkesi)
  • Dependency Inversion Principle (Bağımlılıkları Tersine Çevirme İlkesi)

Her bir prensip, yazılım tasarımının farklı bir yönünü ele almaktadır. Bu prensiplere uymak, yazılımın daha esnek ve güncellemeye açık olmasını sağlar. Ayrıca, solid prensiplerine uygun kodlama yapısı oluşturarak, kodun daha anlaşılır ve bakımı kolay hale gelir.

Makale alt başlıkları olmadan yazılacaktır.

Solid, yazılım geliştirme prensiplerini oluşturan bir terimdir. İyi tasarlanmış bir uygulama geliştirmek için “SOLID” prensiplerine uygun yazılım geliştirme yöntemleri benimsenmelidir. Bu prensipler; Single Responsibility, Open-Closed, Liskov Substitution, Interface Segregation ve Dependency Inversion olarak beş temel ilkeyi içerir.

Bunların tamamı, yazılımın sürdürülebilirliği, ölçeklenebilirliği ve anlaşılırlığı için önemlidir. Solid prensiplerine uygun yazılım geliştirme işlemleri, kodun daha okunaklı ve değiştirilebilir hale gelmesine yardımcı olur.

Yorum yapın