saudade ne demek?

Saudade kelimesi, Brezilya ve Portekiz kültüründe özlem, nostalji ve kayıp hislerini ifade etmek için kullanılır.

Bir şeyi kaybedince yaşanan üzüntü ve hasret duygusu olarak da kullanılır. Kültürlerinde önemli bir yere sahip olan saudade, şiirlerde, şarkılarda ve edebi eserlerde sık sık kullanılmaktadır.

Saudade kelimesi aynı zamanda Türkçe’ye de bu şekilde geçmiştir ve Türkçe sözlüklerde de yer almaktadır. Kelime, dilimize giren birçok diğer yabancı kelime gibi Portekizce kökenlidir.

Saudade kelimesinin anlamını anlatan bir bağlam içerisinde kullanılabilecek bir cümle örneği şu şekilde verilebilir: “Lisbon’dan ayrılınca saudade duygusu beni sardı.”

Saudade, Portekizce kökenli bir kelime olup anlamı özlem, yitirme ya da ayrılık acısıdır. Genellikle romantik bir bağlamda kullanılır, ancak aynı zamanda bir yeri, bir dönemi ya da bir insanı özlemek anlamında da kullanılabilir. Bu kelimeye dair farklı kültürlerde farklı yorumlar bulunmaktadır.

Portekizce kökenli bu kelime başka dillere de geçmiştir. Özlem, nostalji veya hasret olarak tercüme edilebilir. Hüzünlü bir izlenim bırakan bu kelime, özellikle müzikte, edebiyatta ve sanatta sıkça karşımıza çıkar.

Bir konuda yoğun özlem ve özlem duygusu, hayatımızın bir parçası olduğunda, ‘saudade’ tanımı da vazgeçilmez oluyor.

Yorum yapın