Opsiyon Nedir?

Opsiyon, finansal piyasalarda sıkça kullanılan bir araçtır. Alıcısına belirli bir zamanda belirli bir fiyatta bir varlık alım veya satım yapma hakkı verir, ancak zorunlu tutmaz. Bu hakkı satın alan alıcı, opsiyon primi adı verilen bir ücret öder.

Alıcının opsiyonu kullanıp kullanmama kararı tamamen ona aittir. Eğer ki opsiyon kullanım tarihi geldiğinde, opsiyonun kullanımı alıcının çıkarına değilse kullanmayabilir. Bu durumda sadece ödediği opsiyon primini kaybeder.

Opsiyonlar, genellikle risk yönetimi amacıyla kullanılır. Yatırımcılar, belirli bir yatırım için risklerin azaltılması veya sermayenin daha iyi kullanılması adına opsiyonları tercih edebilirler.

Opsiyonlar, ikiye ayrılır; call opsiyonu (alım opsiyonu) ve put opsiyonu (satım opsiyonu). Call opsiyonu, alıcısına belirli bir fiyattan varlık alma hakkı verirken, put opsiyonu satıcısına belirli bir fiyattan varlık satma hakkı verir.

Bir opsiyonun değeri, varlık fiyatı, opsiyon kullanım fiyatı, varlık fiyatındaki değişim, vade süresi ve dalgalanma gibi etkenlere bağlıdır.

Bir finansal araç olarak opsiyon, alıcısına gelecekte belirli bir zamanda ve fiyatta bir varlığı alım ya da satım hakkı verir ancak zorunlu kılmaz.

Opsiyon, finansal bir araçtır. Bu araç, bir alıcıya gelecekte belirli bir zamanda ve belirli bir fiyatta bir varlık alma veya satma hakkı verir. Ancak, bu işlem alıcının zorunlu olmadığı anlamına gelir. İşlem yapmayabilir ya da hakkını satabilir.

Yorum yapın