mukabele ne demek

Mukabele kelimesi, karşılıklı olarak birbirine verilen cevapları ifade eder. Bir kişinin veya gruba ait bir söz veya harekete karşı diğer kişi veya grup tarafından verilen cevap mukabele olarak adlandırılır.

Mukabele kavramı, özellikle hukuki açıdan büyük önem taşımaktadır. Bir davada taraf olan kişi veya kurumlar, mahkemede diğer tarafın iddialarına karşı mukabelede bulunarak savunmalarını yaparlar.

Mukabele aynı zamanda dinimizde de özel bir yere sahiptir. Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen insanların derslerinde, öğrencilerin okuduğu ayetlerin ardından hocanın ayetin tamamını tekrarlaması da mukabele olarak adlandırılır.

Genel olarak mukabele, karşılıklı cevap verme veya bir söz veya harekete karşılık verme anlamında kullanılmaktadır.

Bu makalede alt başlık olmayacaktır.

Bu makalede, Türkçede sıkça kullanılan mukabele kelimesinin ne anlama geldiği ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgiler sunulacaktır. Mukabele, bir karşılık verme eylemi olarak kullanılmaktadır. İslam dininde ise Kur’an okuma esnasında yapılan karşılıklı okuma şeklinde de kullanılmaktadır. Çoğunlukla öğrenim kurumlarında, dini törenlerde ve toplantılarda mukabele yapılır. Mukabele, toplumumuzda önemli bir yere sahiptir ve kültürel mirasımızın bir parçasıdır.

Yorum yapın