Manidar Ne Demek?

Manidar kelimesinin kökeni İtalyanca’dan gelmektedir ve genellikle gizli veya dolaylı bir anlam taşımaktadır. Anlamı belli olmayan fakat sezdirilen ima anlatımıdır.

Manidar kelimesi, dilimize İtalyanca’dan geçen ‘manidare’ kelimesinden gelir ve

anlamı açık olmayan, ancak sezdirilen gizemli anlamlar taşır. Manidar, ima eden, düşündüren ve sorgulatan anlamlara sahiptir. Özellikle edebi eserlerde sıklıkla kullanılır.

gizliliği olan, anlamı ima eden, açık değil fakat sezdirilen

Manidar kelimesi, genellikle bir durumu ya da ifadeyi anlamakta zorlanılan, sezdirilen ama açıkça söylenmeyen, dolaylı anlam taşıyan bir kelime olarak kullanılır. Bu kelime, bir şeyi işaret eden ya da ima eden bir ifadeyi vurgulamak için kullanılan bir sözcük olarak da anlam bulmuştur. Özellikle edebiyat metinlerinde sıkça kullanılan manidar kelimesi, gizliliği olan, anlamı ima eden, açık değil fakat sezdirilen anlamlarına gelmektedir.

anlamlarına gelmektedir.

Manidar kelimesi, aslında açık değil fakat sezdirilen anlamlar taşıdığından dolayı oldukça ilginç bir kelime olarak kullanılmaktadır. Özellikle edebiyat ve sanat dünyasında sıklıkla kullanılan bu kelime, sadece İtalyanca değil, diğer dillerde de önemli bir yer edinmiştir. Örneğin Fransızca’da “suggestif” veya İngilizce’de “suggestive” benzer bir anlama sahiptir.

Yorum yapın