Garez Nedir?

Garez, kişinin başkasından duyduğu olumlu bir şeyin kendisinde de olmasını istemesi ve bu nedenle o kişiyi kıskanmasıdır. Garez duygusu insanoğlunun içinde var olan bir duygu olmakla birlikte, iyiye yada kötüye kullanılabilir. Önemli olan nokta, garez duygusunun bizi olumlu yada olumsuz etkileyip etkilemeyeceğidir.

Garez genellikle kişinin kendisinde olmayan bir şeye sahip olan kişilere karşı hissedilir. Bu durumda, kişi kendisinde olmayan özellikleri veya zenginliği olan bir başkasını kıskanır ve kendisinde olmayan şeyi de istemeye başlar.

  • Garez duygusunun kontrol altına alınması gereklidir.
  • Çünkü kontrol edilemeyen garez duygusu insanlarda öfke, kıskançlık ve hatta intikam gibi duyguları da tetikleyebilir.

Bununla birlikte, her insanın mutlaka bir şekilde garez duygusu hissettiği doğrudur fakat bu duyguların bizleri kötü yönlere çekmesine izin vermeyelim.

Garez Nedir?

Garez, insanların bir başkasına karşı tuttuğu kin ve öfke duygusudur. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak hissedilir ve genellikle başka birinin başarısına veya mutluluğuna duyulan kıskançlık sonucu ortaya çıkar. Bu duygu sürekli beslendiğinde büyük patlamalara yol açabilir ve insanların birbirlerine zarar vermelerine neden olabilir. Garezden kurtulmanın yolu ise sevgi, saygı ve empati duygularını güçlendirmek ve başkalarının mutluluğuna sevinmekten geçer. Bu sayede hem kendimiz hem de çevremizdeki insanlar daha mutlu bir yaşam sürebilir.

Yorum yapın