C’est La Vie Ne Demek?

C’est La Vie, Fransızca bir deyiştir ve Türkçe’de “Hayat bu işte” şeklinde anlam kazanır. Günümüzde daha çok “Hayat işte” ya da “İşte hayat” gibi anlamlarda kullanılır. İnsanlar genellikle olumsuz bir durumla karşılaşıldığında bu deyişi kullanarak olan biteni kabullenmenin, hayata karşı nasıl bir tavır alınması gerektiğinin altını çizerler.

Bir Fransız şarkısı tarafından da popülerleştirilmiş olan C’est La Vie, turizm, sanat, gastronomi, moda gibi birçok alanda da kullanılan bir deyimdir. İtirazları veya hayal kırıklıklarını ifade etmek yerine, “C’est La Vie” diyerek, hayatta her şeyin yolunda olmadığını ve bazen elimizden bir şey gelmediğini kabul ederiz.

Kısacası, C’est La Vie neşeli olunması veya umutsuzluğa kapılınmaması gerektiğini vurgulayan bir ifadedir. Bu deyişi kullanarak hem kendinizi hem de etrafınızda ki insanları rahatlatabilirsiniz.

Note: Alt başlık istenmediği için sadece ana başlık yer alıyor.

C’est La Vie Fransızca kökenli bir deyimdir. Kelime anlamı olarak “Hayat böyle işte”, “Hayat devam ediyor” anlamlarına gelir. Genellikle bireyler olumsuz bir durumda olsa bile hayatın devam edeceğini kabullenerek kullanırlar. Deyim, genellikle kişilerin hayatta karşılaştığı olumsuz durumları kabullenip, pes etmeden ve hayatı olduğu gibi yaşayarak devam etmeleri gerektiğini ifade eder.

Yorum yapın